Liszt Ferenc összes orgona- és harmóniumműve
Mészáros Zsolt Máté Junior Prima Díjas orgonaművész és Liszt-kutató koncertsorozata

2022-ben Liszt Ferenc születésnapján az egész világon egyedülálló koncertsorozatot indított Mészáros Zsolt Máté orgonaművész a zeneszerző kedvenc budapesti templomában, egyházzenei tevékenységének fő magyarországi színterén, a Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébánia-templomban.

A kilenc hangverseny keretében Liszt Ferenc összes orgonaműve mellett valamennyi harmóniumra írott szóló és kamaraműve is elhangzik, számos híres zenekari- és zongoraművének orgonaátiratával kiegészítve, így a koncertekre látogatók egyedülálló módon nyerhetnek betekintést a zeneszerző teljes életművébe. A Liszt-kutató orgonaművész immár három éve dolgozik az egykoron élt egyik legnagyobb magyar komponista összes orgona- és harmónimművének új összkiadásán, többéves munkájának eredményeit elsőként ebben a sorozatban mutatja be. Elsőként hallhatja tehát a koncertlátogató közönség a legújabb felfedezéseket, és a jól ismert remekművek leghitelesebb változatait.

LISZT 212 ‒ SZENVEDÉLYES HANGOK ÉS HOMOKVARÁZS

2023. október 22. (vasárnap) 19:30

Liszt 212 – Szenvedélyes hangok és homokvarázs címmel egy olyan exkluzív ünnepi orgonahangversenyre invitálja a közönséget Mészáros Zsolt Máté Junior Prima Díjas orgonaművész, amely egyedülálló művészeti élményt kínál. Az eseményre október 22-én, Liszt Ferenc születésnapján kerül sor a zeneszerző kedvenc templomában, a Budapest-Belvárosi Főplébánia-templomban. Az est különlegessége, hogy Végh Lajos képzőművész egyedi, élő digitális homokanimációja kíséri majd a zeneszerző grandiózus, virtuóz orgonaműveinek hangjait. A koncertre látogatóknak olyan vizuális élményben lehet része, amely az érzelmek mélyére hatol, miközben Liszt zenei zsenialitása teljes pompájában bontakozik ki az ország egyik legkiválóbb koncertorgonáján, műveinek szakavatott, nemzetközileg elismert előadója tolmácsolásában. A közönség kívánságára a zeneszerző nagyszabású orgonaművei mellett néhány harmóniumműve is előadásra kerül. Ez az utolsó alkalom, amikor megtekinthető lesz a helyszínen Liszt-korabeli hangszerkülönlegességeket bemutató kiállítást. Az eseményre limitált számú VIP és VIP+ jegy kerül értékesítésre. A VIP jegyet vásárlók a legjobb helyekről élvezhetik az előadást, kiváló rálátással a hatalmas vetítővászonra, a képzőművész közelségében. Azok, akik a VIP+ jegyet választják, az esti koncert után lehetőséget kapnak a homokanimáció varázslatos világának felfedezésére: kézbe vehetik a homokot, és saját alkotásokat hozhatnak létre a művésztől tanulva.

„Immár hagyománnyá vált, hogy Liszt Ferenc születésnapján hangversenyt adok a zeneszerző kedvenc budapesti templomában, amelynek zeneigazgatója vagyok. Az elmúlt évek koncertjei hatalmas sikert arattak és a templom padjai mindig zsúfolásig megteltek, ami óriási öröm számomra, hiszen előadóművészként és Liszt-kutatóként egyaránt fontos célkitűzésem, hogy a valaha élt egyik legnagyobb zeneszerző művészetét és személyiségét is közelebb hozzam a közönséghez. A Liszt Ferenc tiszteletére rendezett október 22-i születésnapi hangversenyek mindig az év egyik csúcspontját jelentik számomra, ezért évről-évre olyan különleges exkluzív programokkal készülök, amelyek megidézik a zeneszerző kifinomult, életszerető világpolgár alakját, aki fontos összekötő kapocs volt a nagyvilág művészei között. Az idei évben a zene és a képzőművészet egyedülálló módon egyesül egy magával ragadó és meghitt atmoszférában, Budapest legrégibb templomának falai között. Végh Lajos képzőművész barátom már hónapok óta dolgozik elő digitális homokanimációján, amely különleges módon gazdagítja az elhangzó műsort. Az ünnepi esemény egyben kilenc koncertből álló sorozatom záró hangversenye is lesz, amelynek keretében először mutatom be a Magyar Művészeti Akadémia három éves ösztöndíjának keretében végzett kutatásom eredményeit, Liszt Ferenc összes orgona- és harmóniumművét.”

(Mészáros Zsolt Máté)

Műsor:

Liszt Ferenc: B-A-C-H prelúdium és fúga

Liszt Ferenc: Offertorium a Magyar koronázási miséből

Liszt Ferenc: Ungarn’s Gott / A magyarok Istene

Liszt Ferenc: Ave Maria von Arcadelt

Liszt Ferenc: Fantázia és fúga az „Ad nos, ad salutarem undam” kezdetű korál dallamára

Közreműködik:

Végh Lajos képzőművész

A koncertsorozat hangversenyeinek időpontjai:

2022. október 22. (szombat) 19: 30 – Liszt 211

Ünnepi nyitókoncert a zeneszerző születésnapján

Közreműködik: Kautzky Armand színművész

2022. november 26. (szombat) 19:30 – Az oratóriumok és kantáták világa

Közreműködik: Laborfali-Soós Béla bariton énekművész

2022. december 18. (szombat) 18:30 – Liszt Ferenc orgonamiséje

Új rítusú csendes mise keretében

A Szentmisét celebrálja: Dr. Osztie Zoltán plébános

2023. március 18. április 1. (szombat) 19:30 ‒ „Vigasz a gyászban”

Közreműködik: Kautzky Armand színművész

2023. március 31. (péntek) 18:00 ‒ Via Crucis

Keresztút keretében

A keresztutat vezeti: Dr. Osztie Zoltán plébános

2023. április 22. (szombat) 19:30 ‒ Különleges kamarazenei ritkaságok

Közreműködik:

Angelica leánykar (Művészeti Vezető: Gráf Zsuzsanna)

Dúlfalvy Éva hegedűművész, Papp Tímea hárfaművész, Vizin Viktória mezzoszoprán énekművész,

Mészáros Zsolt Máté harmónium- és orgonaművész, Szabó Marcell zongoraművész

2023. július 31. (hétfő) 19:30 ‒ Liszt Ferenc összes harmóniumműve

Hangszerkiállítással egybekötve

a zeneszerző halálának évfordulóján

2023. augusztus 14. (hétfő) 19:30 ‒ „Az átiratok mestere” ‒ Liszt Ferenc összes orgonaátirata

2023. október 22. (vasárnap) 19: 30 – Liszt 212 – Szenvedélyes hangok és homokvarázs

Ünnepi záróhangverseny a zeneszerző születésnapján

Végh Lajos képzőművész egyedi elő digitális homokanimációjával


A Budapest-Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébánia-templom, amely idén alapításának 975. évfordulóját ünnepli Liszt Ferenc kedvenc budapesti temploma, egyházzenei tevékenységének fő magyarországi színtere volt. Mészáros Zsolt Máté orgonaművész, a templom jelenlegi zeneigazgatója, aktívan – koncertekkel, sorozatokkal és egyéb eseményekkel ‒ ápolja ennek a kapcsolatnak az emlékét.

Liszt Ferenc sok szálon kötődik a Belvárosi Főplébánia-templomhoz. Jó barátságot ápolt Schwendtner Mihály apátplébánossal, aki éveken át bocsátotta rendelkezésére a plébánia második emeleti vendégszobáját. Rendszeresen látogatta a Szentmiséket, számos alkalommal vezényelt a templomban és több kompozícióját is itt mutatták be először.

Az ikonikus Liszt-helyszínek sorából is kiemelkedő templom egyedülálló akusztikával és az ország egyik legkiválóbb koncertorgonájával rendelkezik, ezért ideális az egykoron élet legnagyobb magyar zeneszerző műveinek megszólaltatására.

Miért a Budapesti-Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébánia-templom?

A koncertsorozat helyszíne

A koncertsorozat támogatói: